ПОКАНА
за среща-семинар
Проекти с българско участие за цифровизация и разпространение на научното и културно наследство чрез публикуване в Европеанa
Уважаеми колеги,
След успеха на първата среща “Европеана: мисията възможна” от 30.01.2012 Ви каним на втората среща-семинар през 2012 г. по темите цифровизация, съхранение, представяне и популяризиране на българското културно наследство и ролята на информационните и семантичните технологии в тези дейности.
Темата на втората среща е: Проекти с българско участие за цифровизация и разпространение на научното и културно наследство чрез публикуване в Европеана.
Очакваме потвърждение за участие в срещата-семинар, която ще се проведе в понеделник, 19 март 2012 г. от 9:00 до 16:00 часа в Регионална библиотека - Велико Търново, в “Читалня”, втори етаж.
Моля желаещите да представят своята организация да изпратят предварително 2 слайда до организаторите на адрес: prs@libraryvt.com до 12.03.2012 17:00 часа.
Целта на срещата е утвърждаването на интердисциплинарна общност, която да обедини хората и организациите с опит и идеи в тези области. Ще се даде възможност за споделяне на опит и идеи, дискусии, обмен на информация за финансиране и координиране на действията ни. Очакваме по време на срещата участниците да споделят предприети или планирани инициативи за Европейски или национални проекти, свързани с дигитализация и разпространение на български културно наследство като резултат от срещата на 30.01.2012:
- формиране на проектни идеи, консорциуми и кандидатстване в call 9 на FP7, чийто срок е 18.04.2012
- изследване на възможности да формиране на публично-частни партньорства
комуникация с Министерствата и общините по темата за българското културно наследство и финансиране на дейности свързани с нейното опазване и популяризиране и ползите от това
- участие и информация за културни форуми за 2012 - покана за Международната конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство” (Digital Presentation and Preservation of Cultural and Scientific Heritage – DiPP 2012)
Други теми, които ще представляват интерес са администриране и техническа помощ към институции и групи, които са занимават с културно и научно наследство, публикуване в Европейската цифрова библиотека Европеана, обучение специализации и квалификация, приложение на семантичните технологии като технологична основа за бъдещето на Европеана, разпределени инфраструктури за управление на данни за културно наследство, вкл. в големи обеми.
Ще се предложат на обсъждане и актуални новини като създаването на Регионален Център за Нематериално културно наследство под егидата на UNESCO в София. Бюджет от 300 млн лева за проекти в културното наследство към програмите по Регионална развитие на общинско ниво от ОПРР - оперативна програма регионално развитие. Да се заговори и за дигитализация като съхранение и възможност за популяризация на културното наследство.
Провеждането на Национална кръгла маса на тема "Национална програма по опазване и достъп до писменото културно наследство: обсъждане и подготовка" в София, организирана от Българска Библиотечно-информационна асоциация.
Очакваме Ви!
Искаме да се опитаме да Ви убедим, че създаването на общество от съмишленици, работещи и постигащи реални резултати в съхраняването и разпространението на българското културно наследство въпреки несигурното национално финансиране, е възможно. Можем да цифровизираме повече културно наследство, да осъществим интересни проекти, да увеличим приноса си в Европеана, ако:
• Координираме индивидуалните си усилия
• Използваме максимално възможностите за финансиране по европейски научни проекти
• Представим препоръки за следващата Програмна Рамка на България (след 2014)
Срещата се организира от:
- Онтотекст, световен лидер в семантичните технологии и някои големи клиенти в областта на културното наследство, който стартира Bulgariana, прохождащ агрегатор за Европеана и платформа за българско културно наследство
- Институт по математика и информатика - БАН, Велико Търново, (ИМИ-БАН) - научен център в областта на изследователската, образователна и практическа дейност в областта на цифровизацията на културно и научно наследство в България
- Регионална народна библиотека “Петко Рачов Славейков”, (РНБ) Велико Търново - водеща библиотека с опит за цифровизация на редки и ценни колекции старопечатни книги и периодика и методичен център за обществените библиотеки от област Велико Търново
Приканваме Ви да се запишете за Google групата Cultural Heritage Digitalisation, където ще даваме допълнителна информация за срещата и може да участвате в активен дебат по въпросите за културното наследство на България.
Мариана Дамова, Онтотекст
Галина Богданова, ИМИ-БАН
Калина Иванова, РНБ, Велико Търново